Na GJP a SOŠ ve Slavičíně pomůže s angličtinou Američanka Katherine Zain

Slavičín 4. září 2023 – V novém školním roce na středních školách po celé České republice pomůže s výukou angličtiny 30 stipendistů Fulbrightova programu. Mladí Američané ve věku od 21 do 30 let, čerství absolventi bakalářských nebo magisterských programů, do České republiky jezdí asistovat středoškolským učitelům již od roku 2005 a celkem se jich na tomto programu vystřídalo už 275.

Asistenti se kromě výuky angličtiny také zapojují do života svých hostitelských měst. Mnozí nabízejí odpolední konverzační kurzy pro studenty, učitele a další zájemce. Někteří zpívají v místním sboru nebo kapele, sportují, vedou divadelní kroužek nebo pomáhají v neziskových organizacích. Ve spolupráci s českými kolegy se zaměřují na doučování studentů, kteří potřebují individuální pozornost, tedy i na studenty z Ukrajiny. Asistentka Katherine Zain se plánuje zapojit do odpoledního doučování slabších studentů, hudebního a knižního kroužku a spousty dalšího. 

Obr. 1: Fotka asistentky Katherine Zain na přípravném školení k programu na Zámku Liblice, 31. srpna 2023.  

„Pozitivní energie asistentů, příval nových nápadů a jiný pohled na vzdělávání je pro mnoho škol inspirativní. Těší nás, že mnozí absolventi jsou se svými hostitelskými školami v kontaktu ještě mnoho let po skončení programu,“ říká ředitelka Fulbrightovy komise Hana Ripková.

Komise asistenty umisťuje na střední školy různého typu podle jejich vzdělání, zájmů a volnočasových aktivit, které během svého pobytu plánují uskutečnit. Přednost dostávají přihlášky škol z menších měst a z odborných škol, kde mají studenti méně možností procvičovat angličtinu s rodilými mluvčími. Školy, které by se programu rády zúčastnily v následujícím školním roce, mohou podat přihlášku do konce prosince 2023. 

Katherine Zain je v České republice už od 24. 8. 2023 a na začátek školního roku se velmi těší: “Moc se těším na práci se studenty a na nové informace o vzdělávacím systému v České republice“.  

Obr. 2: Mapa s rozmístěním asistentů ve školním roce 2023/2024.

Fulbrightova komise spravuje také programy pro studenty, vědce, přednášející, středoškolské učitele a pracovníky neziskových organizací na obou stranách Atlantiku. Na financování se podílí vlády České republiky a Spojených států, program asistentů do výuky angličtiny však financuje převážně Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy České republiky. Od spuštění programu v roce 1991 prošlo Fulbrightovým programem už 2300 českých a amerických stipendistů.

Komise J. Williama Fulbrighta je česko-americká organizace založená na základě mezivládní dohody v roce 1991 za účelem podpory vzdělávacích a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy. Komise administruje stipendia vládního tzv. Fulbrightova programu. Zároveň poskytuje bezplatné poradenství a informační služby všem zájemcům o studium a výzkum v USA. Bližší informace o Fulbrightově komisi naleznete na www.fulbright.cz.

Mapa s rozmístěním asistentů ve školním roce 2023/2024 (včetně škol, na kterých působí).

Seznam měst, ve kterých asistenti v tomto školním roce působí: Blansko, Česká Lípa,  Havlíčkův Brod, Hostinné, Hranice, Chomutov, Kladno, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Lanškroun, Ledeč nad Sázavou, Litomyšl, Náchod, Nová Paka, Ostrava, Pardubice, Písek, Přerov, Slavičín, Šumperk, Telč, Teplice, Trutnov, Třebíč, Vítkov, Zlín a Znojmo.

P.A.R.K Cambridge exam centre - Autorizované centrum zkoušek Cambridge EnglishSCIO - certifikát pro školy - GJP a SOŠGymnázium Dubnica nad Váhom - partnerská školaEvropské strukturální fondyNadace Jana Pivečky ve SlavičíněMěsto SlavičínRegionální rada regionu soudržnosti Střední Morava