Studentské noviny

Pivečkův měsíční věštec

T I P Y

Tak jo! Po měsíci jsme tu zpět s dalšími tipy, tentokrát budou zaměřeny na filmy. Vzhledem k tomu, že proběhl typický americký svátek Halloween, tak je naší povinností doporučit něco tematického a spjatého s nadpřirozenem. Je nám jasné, že ne všichni budete fanoušky hororů či thrillerů, a proto jsme zvolili pouze jeden halloweenský tip.

The Haunting of Hill house

horor/drama, 1. série, USA
V létě roku 1992 se rodina Crainových přestěhuje do Hill House – nově zrenovovaného sídla. Všichni jsou z nového domova velmi nadšení, avšak čím déle zde zůstávají, tím více jsou vystaveni nebezpečí. Krátce po nastěhování rodina čelí opakovaným paranormálním útokům, které vyvrcholí tragickou smrtí. Dvacet šest let poté se rodina znovu shledává za poměrně nepříznivých podmínek a je nucena své trauma z dětství prožít znovu…
• • •
Tematicky ideální pro tohle období zachmuřeného podzimu, pokud tedy pomineme fakt, že existuje seriál Gilmorova děvčata. Ty si ale necháme na další tipy a vrhneme se na můj názor. Asi stejně jako já budete chtít odpovědi, ty vám však seriál odtajní až v úplném finále. To je taky důvod, proč je toto “veledílo“ neodolatelné a proč ho lidé, včetně mě, tak milují.
Elizabeth

Kingsman: Tajná služba

akční/dobrodružný, 129 min, Velká Británie/USA
Gary “Eggsy“ Unwin rozhodně nepatří mezi šťastlivce. Doma žije v nepříznivých podmínkách, a proto rád utíká za kamarády. Jednou se vše vymkne kontrole a Eggsy končí ve výslechové místnosti na policii. Krk mu zachrání agent ze společnosti Kingsman – tajná špionážní organizace pracující v naprostém utajení. Nyní Eggsyho čeká tvrdý a náročný výcvik a jeho první mise nebude zrovna růžová. Je totiž pověřen zlikvidovat šíleného podnikatele a bojovníka za ekologii.
• • •
Nejvíc musím pochválit kameru a herecké výkony, protože ty byly opravdu skvělé. Záporák v podání Samuela L. Jacksona nikdy neomrzí a ani s Colinem Firthem nešlápnete vedle. Propracovanost každé scény je taky něco, co můžeme obdivovat. Jednoduše si vezměte popcorn, usaďte se a sledujte.
Tomáš

Pozorování částečného zatmění Slunce

25. října 2022 astrotým GJP Slavičín uskutečnil pozorování částečného zatmění Slunce. Tento úkaz jsme měli možnost sledovat od 11:12 do 13:23 hod., maximum nastalo ve 12:17, kdy Měsíc zakryl sluneční disk z více než 40%. Další podobný jev bude možné pozorovat v březnu 2025. Jelikož jsem se mohl tohoto pozorování zúčastnit, rád zde popíšu průběh celého dne.
Pozorovací techniku jsme začali připravovat po deváté hodině. Stanoviště se nacházelo na tradičním místě – u tzv. „dřevěného pavilonu“. Pro pozorování byly použity dvě montáže – naváděná a nenaváděná. Zároveň zde byla pro studenty k dispozici informační tabule, na které mohli sledovat promítání a časový průběh zatmění.
Bohužel oblačnost nám moc nepřála, naštěstí byla vždy několikaminutová chvíle, kdy mraky ustoupily a my mohli sledovat tento zajímavý úkaz. Na pořízení snímků jsme použili naváděnou montáž s fotoaparátem připojeným k notebooku.
V průběhu dne nás navštívilo několik kantorů, tříd i kolemjdoucích. Okolo 13:30 jsme začali s uklízením techniky, které nám zabralo asi 20 minut. Nakonec proběhla rychlá kontrola snímků.
Pozorování se podle mého názoru velmi povedlo a i přes nepříznivé počasí a pár technických problémů jsme jej přivedli ke zdárnému konci a všichni si z něj odnášíme mnoho zkušeností.

Interview a Eileen

V letošním roce na naši školu zavítala Eileen, lektorka, která vypomáhá s výukou jazyků. Její prioritou je francouzština, ale ani angličtinou či španělštinou nepohrdne. Přichází do hodin vždy párkrát měsíčně, zpestřuje tím výuku, a dělá ji zábavnější. To je taky jeden z mnoha důvodů, proč jsme se ji rozhodly vyzpovídat a připravit si pro vás tento článek…
• • •
JAK DLOUHO UŽ JSTE V ČESKÉ REPUBLICE?
Zhruba od konce srpna.
JAK DLOUHO TU PLÁNUJETE ZŮSTAT?
Smlouvu mám na 10 měsíců, ale záleží na tom, jak se mi bude dařit, klidně tu mohu zůstat delší dobu.
JAK SE VÁM ZATÍM LÍBÍ NA NAŠÍ ŠKOLE?
Hodně, je to velmi pěkná škola, lidé jsou tu velmi milí.
JSTE V ČESKU POPRVÉ NEBO JSTE UŽ ČESKOU REPUBLIKU NAVŠTÍVILA?
Ano, Českou republiku jsem navštívila v roce 2018 díky programu Erasmus+ (program, který podporuje vzdělání a umožňuje studentům studovat v zahraničí), a to je taky důvod, proč jsem vůbec tuhle práci dostala. Pracovala jsem ve škole a můj nadřízený se mě zeptal: „Nechceš odjet do České republiky?“ Řekla jsem si: „Jasný!“ Neměla jsem tušení, kde se nachází Zlín, ale šla jsem do toho. Bohužel se projekt musel odložit, ale tento rok se mi ozvali a ptali se, zda mám stále zájem odjet, tak jsem tady. Takže tohle je podruhé, co jsem v Česku, a zatím se mi tu líbí.
JAKÝ JE NEJVĚTŠÍ ROZDÍL MEZI ČESKEM A OSTROVEM RÉUNION?
Rozdílů je spousta, převážně počasí, také krajina je odlišná. Máme spoustu pláží a hor. Lidé jsou rozhodně jiní, spousta náboženství (islám, hinduismus…) oproti České republice i více kultur (původní obyvatelstvo, Číňané…).
CO TRADICE, LIŠÍ SE OD TĚCH NAŠICH?
Myslím, že slavíme stejné svátky. Vánoce trávíme na pláži v plavkách, protože během Vánoc máme na ostrově léto. Oslavy Nového roku jsou na tom velmi podobně. Momentálně probíhá hinduistický svátek jménem Diwali (festival, který symbolizuje výhru světla nad temnotou), no a pak taky Halloween.
CO VY A HALLOWEEN?
Za ty roky se z Halloweenu stal jeden z nejpopulárnějších svátků vůbec. Děti chodí od domu k domu a říkají: „Koledu, nebo vám něco provedu!“ Já však Halloween neslavím, protože mé náboženství nic takového neuznává.
VAŠE NEJOBLÍBENĚJŠÍ A ZÁROVEŇ NEJMÉNĚ OBLÍBENÉ JÍDLO, KTERÉ JSTE U NÁS OCHUTNALA?
Nejlepší byl rozhodně guláš, naopak frgál mi zrovna moc nechutnal.
VÍME, ŽE HODNĚ CESTUJETE, JAKOU ZEMI JTE SI NEJVÍCE OBLÍBILA?
Ano, hodně jsem cestovala díky rodičům. Žili jsme v Maroku, potom v Portugalsku, Španělsku, samozřejmě i na Réunionu. Za svým studiem jsem vycestovala do Francie. Předtím jsem ve Francii nikdy nežila, a tak jsem si říkala, proč to nezkusit, ale moje odpověď bude Réunion, protože lidé dělají mnoho, a na ostrově jsou jedni z těch nejmilejších.
MÁTE VELMI ZAJÍMAVÝ ŽIVOT, LITUJETE NĚJAKÉHO ZE SVÝCH ROZHODNUTÍ?
Absolutně ne, snažím se žádné výčitky nemít a zůstat pozitivní. Jsem si vědoma chyb, které jsem v životě udělala, ale věřím, že se měly stát. Teď jsem tady na 10 měsíců a možná to bylo správné rozhodnutí, možná ne, ale prozatím si to snažím jen užívat, a jestli vše půjde podle plánu, tak to bude fantastické.
UKÁZALA JSTE NÁM SKVĚLÝ “MINDSET“, KDE JSTE K NĚMU PŘIŠLA?
Pozitivní jsem hlavně díky rodičům. Vždycky jsme to takto měli nastavené – vidět jen slunnou stránku života. Myslím si, že vše v životě je zkouška, ať už špatná, či dobrá. Vždy je šance se něčemu novému přiučit a je důležité mít správně nastavené myšlenkové pochody.
MÁTE NĚJAKÉ PLÁNY DO BUDOUCNA?
Musím říct, že věci většinu času neplánuji. Žiju, jako by dnešek měl být tím posledním. Třeba zítra je den volna, a já netuším, co budu dělat. A co se týká vzdálené budoucnosti, tak vážně nevím. Jen si chci svůj život užívat a být šťastná.

School trip to Zlín

On the 18th of October 4th year and G2 students have attended an excursion to Zlín. The program consisted of a movie about singing seagulls and then the students had 2 hours for themselves to spend however they liked. The movie is about a lonely girl named Kye who has grown up as an orphan alone in dangerous swamps of North Carolina. The actress portraying Kye is Daisy Edgar Jones. We highly recommend this movie as our whole class has enjoyed it.

Jablečné slavnosti v Hostětíně

Jedná se o po covidu obnovenou každoroční tradici obce Hostětín, která se letos konala 2. října 2022. Na slavnosti se sjíždějí lidé z celé České republiky, oblíbenou se stala i na Slovensku. Mozkem celé akce je ecofriendly Centrum Veronica, které je nedílnou součástí Hostětína a v minulosti si vysloužilo návštěvu tehdejšího prince, nynějšího krále Karla III.
Gymnázium, především učitelé biologie, je velmi úzce spjato s touto akcí, a proto studenti dostávají každoročně možnost být součástí tohoto projektu.
Na výběr bylo z mnoha odvětví. Od tomboly, přes práci v kuchyni, až po práci s dětmi. Já osobně vypomáhala s tombolou. Každý z dobrovolníků pracoval na směny, ty se odvíjely od domluvy s koordinátorem. Ve volných chvílích byla možnost porozhlédnout se po stáncích či jiných stanovištích.

Volejbal a nohejbal

29. 9. odjely naše volejbalistky na turnaj do Zlína. I přes velkou konkurenci nás skvěle reprezentovaly. Umístily se na prvním místě a postoupily do krajského kola.
Krajské kolo se konalo 19. 10. ve Valašském Meziříčí. Vítěz krajského kola poté postupuje do kola moravského, což se bohužel tento rok nepodařilo a naše volejbalistky i přes velkou snahu skončily páté.
6. 10. proběhl už 18. ročník nohejbalového turnaje mezi školami. Týmy byly rozděleny na dvě skupiny – starší a mladší. V obou skupinách týmy hrály každý proti každému na dva vítězné sety do 20 bodů. Mezi staršími byla hra až do konce napínavá, protože poslední tři týmy měly stejný počet výher. Nakonec jak v mladších, tak ve starších žácích zvítězili zástupci našeho gymnázia.
Děkujeme za úžasnou reprezentaci a krásné výsledky v obou sportech.

Výlet do Prahy

Jak velí školská tradice, vydala se i naše třída spolu s několika otrapy z G4 na výlet do slavného města. Jelikož Paříž je daleko a Kyjev momentálně není zrovna nejpřátelštějším městem pro návštěvníky, museli jsme se spokojit s Prahou… I přes počáteční skepsi některých („také ohavné špinavé město, ve Slopném je to lepší“) je možno v Praze najít několik pozoruhodných věcí a podniknout pár zajímavých činností.
Jak někdo z vás možná ví, toho týdne se konala setkání nejvyšších evropských politiků. Tuto slavnou přehlídku jsme zahájili právě my, když jsme v pondělí jako první ze zahraničních zástupců navštívili Pražský hrad.
Opravdu. V celé centrální Praze je možno Čecha považovat za ohrožený druh, ne-li přímo za cizince. Mezi těmi Číňany, Japonci, Francouzi, Němci, Poláky a podobnými je domorodců poskrovnu.
Po druhé jsme se u Hradu zastavili později v týdnu poté, co jsme sešli z Petřína, ale to už nás pan prezident nepřijal, místo toho si pozval nějakého šejka z Kataru. Udělal chybu, ostatně podle toho taky návštěva Araba dopadla…

Kromě Hradu jsme prolezli křížem krážem historickou část Prahy, této činnosti jsme se věnovali více či méně po celý týden. O tom vám snad ale vyprávět nemusím, stejně to v maturitním ročníku taky zažijete. Zajímavější mohou být doporučení pro volný čas. Jelikož jídlo je zajištěno jen na snídani, je třeba si ostatní chody zajistit jinou cestou. Ceny v restauracích dosahují výšin, kterých student gymnázia těžko dosáhne, a živit se lovem a sběrem se nedoporučuje, stali jsme se tedy štamgasty v síti Bageterie Boulevard, zašli jsme však také do restaurace Knedlíkárna, kterou mohu doporučit – jak název napovídá, podávají se zde výhradně knedlíky skvostné chuti, a to všech myslitelných příchutí, slaných i sladkých, to vše za přijatelnou cenu.
V odpoledních a večerních hodinách se kromě pouti metrem z jedné konečné na druhou (tuto kratochvíli jsme nevyzkoušeli, prý ale bývá populární) dá například zajít do divadla. V tomto případě je ale na místě ověřit kvality představení – pokud po zmínění názvu hry učitel(ka) češtiny uznale pokývá hlavou a pronese: „Hmm, to je těžké dílo,“ je lepší od takového nápadu upustit. Volba proto ať padne raději na komedie. Už je tady zas (Er ist wieder da) o Hitlerovi, který se probouzí v současnosti, byl správný výběr.
Zájemci o historii a přírodní vědy si nenechají ujít Národní muzeum, kde je k nalezení třeba unikátní kostra plejtváka myšoka o délce 22 metrů či velekrabi japonští dosahující délky 4 metrů, stejně jako přehled snad celých dějin.
Na Vítkovském památníku uvidíte majestátní jezdeckou sochu Jana Žižky, vedle které se Václav z Václavského náměstí může jít klidně zahrabat, a také třeba expozici o bývalém mauzoleu Klementa Gottwalda.
Pokud máte dost kultury a chcete si dopřát něco pohybového, z vlastní zkušenosti radím orientační hru po historické Praze. Vybraná skupina lidí prchá dávnými uličkami, zatím co se ji ta druhá snaží dostihnout pomocí nápověd v podobách fotografií slavných budov či udání polohy na mapě. Je k tomu potřeba dobrá baterie v telefonu a data, ať si můžete fotky a polohy (na mapě) dostatečně dlouho posílat, ale jinak je to skvělá zábava a také úžasný způsob, jak se naučit orientovat ve středu města. Po této hře poznám věž Novoměstské radnice na Karlově náměstí snad ze všech úhlů…
Podle legendy je také možno obcházet pražské hospody a zpěvem valašských lidových písní si vydělat na skývu chleba a další rundu na účet podniku.
Na závěr mi dovolte ještě jeden praktický tip:
Pokud se v Praze chcete zdarma vyprázdnit, tak to může být celkem problém a někdo by si mohl myslet, že to je téměř nemožné. Avšak my vás přesvědčíme o opaku.
Naše odzkoušená metoda je udělat ze sebe zákazníka již zmiňované Bageterie Boulevard. Jediné, co je třeba, je jednoduše tam nakráčet, najít záchod, vyprázdnit se a znovu odkráčet. Jak prosté! Nezapomeňte ale na bod “udělat ze sebe zákazníka”, ten je nejdůležitější. Stačí se tvářit, že jste právě dojedli a moc vám to chutnalo. To je vše.
PS: Tahle metoda bude určitě fungovat na spoustu dalších pražských restaurací, záleží jen na vaší odvaze.

Odkaz na „původní“ web Studentských novin

P.A.R.K Cambridge exam centre - Autorizované centrum zkoušek Cambridge EnglishSCIO - certifikát pro školy - GJP a SOŠGymnázium Dubnica nad Váhom - partnerská školaEvropské strukturální fondyNadace Jana Pivečky ve SlavičíněMěsto SlavičínRegionální rada regionu soudržnosti Střední Morava